Meko 360 vs Type 053H
| Desplazamiento | 3 360 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 30,0 nudos ◉ |
| Alcance | 4 500 nm at 18 nudos ◉ |
| Longitud | 125,9 m ◉ |
| Manga | 15,0 m ◉ |
| Tripulación | 200 ◉ |
| Propulsión | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|
| Desplazamiento | 2 000 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 32,0 nudos ◉ |
| Alcance | 4 000 nm at 15 nudos ◉ |
| Longitud | 112,0 m ◉ |
| Manga | 12,0 m ◉ |
| Tripulación | 200 ◉ |
| Propulsión | 2 to 4 diesel engines 16,000 to 22,000 shp |
| Armamento |
|