Meko 360 vs Riga
| Deslocamento | 3.360 toneladas ◉ |
| Velocidade máxima | 30,0 nós ◉ |
| Alcance | 4.500 nm at 18 nós ◉ |
| Comprimento | 125,9 m ◉ |
| Boca | 15,0 m ◉ |
| Tripulação | 200 ◉ |
| Propulsão | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|
| Deslocamento | 1.416 toneladas ◉ |
| Velocidade máxima | 28,0 nós ◉ |
| Alcance | 1.950 nm at 14 nós ◉ |
| Comprimento | 91,0 m ◉ |
| Boca | 10,2 m ◉ |
| Tripulação | 175 ◉ |
| Propulsão | 2 × shaft steam turbines, 2 × boilers; 21,000 hp (16,000 kW) |
| Armamento |
|