Meko 360 vs Type 053H
| Deslocamento | 3.360 toneladas ◉ |
| Velocidade máxima | 30,0 nós ◉ |
| Alcance | 4.500 nm at 18 nós ◉ |
| Comprimento | 125,9 m ◉ |
| Boca | 15,0 m ◉ |
| Tripulação | 200 ◉ |
| Propulsão | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|
| Deslocamento | 2.000 toneladas ◉ |
| Velocidade máxima | 32,0 nós ◉ |
| Alcance | 4.000 nm at 15 nós ◉ |
| Comprimento | 112,0 m ◉ |
| Boca | 12,0 m ◉ |
| Tripulação | 200 ◉ |
| Propulsão | 2 to 4 diesel engines 16,000 to 22,000 shp |
| Armamento |
|