Halifax vs Meko 360
| Desplazamiento | 4 735 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 30,0 nudos ◉ |
| Alcance | 9 500 nm at 18 nudos ◉ |
| Longitud | 134,1 m ◉ |
| Manga | 16,4 m ◉ |
| Tripulación | 255 ◉ |
| Propulsión | CODOG: 2 × General Electric LM2500 gas turbines (47,500 shp), 1 × SEMT Pielstick 20PA6V280 diesel engine (8,800 shp) |
| Armamento |
|
| Desplazamiento | 3 360 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 30,0 nudos ◉ |
| Alcance | 4 500 nm at 18 nudos ◉ |
| Longitud | 125,9 m ◉ |
| Manga | 15,0 m ◉ |
| Tripulación | 200 ◉ |
| Propulsión | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|