Meko 360 vs Oslo
| Desplazamiento | 3 360 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 30,0 nudos ◉ |
| Alcance | 4 500 nm at 18 nudos ◉ |
| Longitud | 125,9 m ◉ |
| Manga | 15,0 m ◉ |
| Tripulación | 200 ◉ |
| Propulsión | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|
| Desplazamiento | 2 134 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 25,0 nudos ◉ |
| Alcance | 3 900 nm at 15 nudos ◉ |
| Longitud | 96,6 m ◉ |
| Manga | 11,2 m ◉ |
| Tripulación | 120 ◉ |
| Propulsión | Twin steam boilers, one high pressure and one low pressure steam turbine, 20,000 hp (14,914 kW) |
| Armamento |
|