Meko 360 vs Shivalik
| Desplazamiento | 3 360 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 30,0 nudos ◉ |
| Alcance | 4 500 nm at 18 nudos ◉ |
| Longitud | 125,9 m ◉ |
| Manga | 15,0 m ◉ |
| Tripulación | 200 ◉ |
| Propulsión | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|
| Desplazamiento | 6 200 toneladas ◉ |
| Velocidad máxima | 32,0 nudos ◉ |
| Alcance | 5 000 nm at 18 nudos ◉ |
| Longitud | 144,0 m ◉ |
| Manga | 16,9 m ◉ |
| Tripulación | 257 ◉ |
| Propulsión | CODOG: 2 × Pielstick 16 PA6 STC Diesel engines (11,300 kW each) and 2 × GE LM2500+ (25,100 kW each) |
| Armamento |
|