R-27 vs R-33
| Portée | 80,0 km ◉ |
| Vitesse maximale | Mach 4,5 ◉ |
| Poids | 253 kg ◉ |
| Ogive | 39,0 kg ◉ |
| Longueur | 4,08 m ◉ |
| Diamètre | 230 mm ◉ |
| Guidage | Semi-active radar homing |
| Type d'ogive | High Explosive |
| Portée | 160,0 km ◉ |
| Vitesse maximale | Mach 4,5 ◉ |
| Poids | 490 kg ◉ |
| Ogive | 47,5 kg ◉ |
| Longueur | 4,15 m ◉ |
| Diamètre | 380 mm ◉ |
| Guidage | Inertial and semi-active radar homing |
| Type d'ogive | High Explosive |