Krivak vs Meko 360
| Déplacement | 3 575 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 32,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 995 nm at 20 nœuds ◉ |
| Longueur | 123,5 m ◉ |
| Largeur | 14,1 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2 shaft; COGAG 2 × M-8k, 40,000 shp (30,000 kW) or DK59 13.5 MW or DT59 16.9 MW gas-turbines; 2 × M-62 7.4 MW or DS71 13.4 gas-turbines (cruise), 14,950 shp (11,150 kW) |
| Armement |
|
| Déplacement | 3 360 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 125,9 m ◉ |
| Largeur | 15,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armement |
|