Meko 360 vs Riga
| Déplacement | 3 360 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 125,9 m ◉ |
| Largeur | 15,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armement |
|
| Déplacement | 1 416 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 28,0 nœuds ◉ |
| Portée | 1 950 nm at 14 nœuds ◉ |
| Longueur | 91,0 m ◉ |
| Largeur | 10,2 m ◉ |
| Équipage | 175 ◉ |
| Propulsion | 2 × shaft steam turbines, 2 × boilers; 21,000 hp (16,000 kW) |
| Armement |
|