Meko 360 vs Type 053H
| Déplacement | 3 360 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 125,9 m ◉ |
| Largeur | 15,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armement |
|
| Déplacement | 2 000 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 32,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 000 nm at 15 nœuds ◉ |
| Longueur | 112,0 m ◉ |
| Largeur | 12,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2 to 4 diesel engines 16,000 to 22,000 shp |
| Armement |
|