Meko 360 vs Shivalik
| Deslocamento | 3.360 toneladas ◉ |
| Velocidade máxima | 30,0 nós ◉ |
| Alcance | 4.500 nm at 18 nós ◉ |
| Comprimento | 125,9 m ◉ |
| Boca | 15,0 m ◉ |
| Tripulação | 200 ◉ |
| Propulsão | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armamento |
|
| Deslocamento | 6.200 toneladas ◉ |
| Velocidade máxima | 32,0 nós ◉ |
| Alcance | 5.000 nm at 18 nós ◉ |
| Comprimento | 144,0 m ◉ |
| Boca | 16,9 m ◉ |
| Tripulação | 257 ◉ |
| Propulsão | CODOG: 2 × Pielstick 16 PA6 STC Diesel engines (11,300 kW each) and 2 × GE LM2500+ (25,100 kW each) |
| Armamento |
|