MPR-500
Summary
| Category | Guided Bomb |
| Sub-type | General-purpose bomb / penetration bomb |
| Origin country | 🇮🇱 Israel |
| Manufacturer | Elbit Systems |
| Status | In service |
| Year of service | 2007 |
Technical specifications
| Warhead | HE |
| Warhead weight | 89 kg (196 lb) |
| Guidance | GBU-12 Paveway II or GBU-38 JDAM guidance kits |
| Diameter | 273 mm (10.7 in) |
| Span | 390 mm (15.4 in) |
| Length | 1,700 mm (66.9 in) |
| Weight | 230 kg (507 lb) |
Operators
🇮🇱 Israel
Description
The MPR-500 is a penetration and surface attack bomb of Israeli origin that entered service in 2007.
The system is designed for multi-purpose rigid penetration and surface attack missions. It is engineered to penetrate reinforced concrete. The bomb carries a high-explosive warhead and is compatible with GBU-12 Paveway II and GBU-38 JDAM guidance kits. The system is approved for use with the JDAM guidance kit and provides the effectiveness of a Mark 84 bomb.
The Israeli Air Force operates the system. It was employed during Operation Protective Edge, where it achieved a 95% effectiveness rate for hitting and destroying targets.
Wikipedia and other open sources.
Last updated on 30 March 2026.
Suggest a change