Bayraktar Kızılelma vs Bayraktar TB3
The Bayraktar Kızılelma and the Bayraktar TB3 are both Military Drones, manufactured by Baykar and Baykar respectively. The Bayraktar Kızılelma reaches 1,100 km/h — 3.7x the Bayraktar TB3's 300 km/h. The Bayraktar Kızılelma has an operational range of 930 km vs 2,000 km for the Bayraktar TB3. At 8,500 kg MTOW, the Bayraktar Kızılelma is 5.9x the Bayraktar TB3's 1,450 kg. The Bayraktar Kızılelma first flew 1 years before the Bayraktar TB3 (2022 vs 2023).
| Turkish jet-powered stealth unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s for carrier-capable and autonomous multirole operations. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 14 December 2022 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | 7 units |
| Average unit price | -- |
| Turkish carrier-based medium-altitude long-endurance unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed for short-range take-off and landing from drone carriers. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 27 October 2023 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | N/A |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 10.0 m ◉ |
| Height | 3.5 m ◉ |
| Length | 14.5 m ◉ |
| Maximum speed | 1100 km/h ◉ |
| Operational range | 930 km ◉ |
| Service ceiling | 14,000 m |
| Max. takeoff weight | 8,500 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 16 kN ◉ |
| Wingspan | 14.0 m ◉ |
| Height | 2.6 m ◉ |
| Length | 8.4 m ◉ |
| Maximum speed | 300 km/h ◉ |
| Operational range | 2,000 km ◉ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 1,450 kg ◉ |
| Total thrust | 0 ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar Kızılelma or Bayraktar TB3?
The Bayraktar Kızılelma is faster with a maximum speed of 1,100 km/h compared to the Bayraktar TB3's 300 km/h, a difference of 800 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar Kızılelma or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB3 has a longer range at 2,000 km compared to the Bayraktar Kızılelma's 930 km.
Which can fly higher, the Bayraktar Kızılelma or Bayraktar TB3?
The Bayraktar Kızılelma has a higher service ceiling at 14,000 meters (45,931 ft) compared to the Bayraktar TB3's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar Kızılelma or Bayraktar TB3?
The Bayraktar Kızılelma has a higher maximum takeoff weight at 8,500 kg compared to the Bayraktar TB3's 1,450 kg.
Which is larger, the Bayraktar Kızılelma or Bayraktar TB3?
The Bayraktar Kızılelma is longer at 14.5 meters compared to the Bayraktar TB3's 8.3 meters.
Which entered service first, the Bayraktar Kızılelma or Bayraktar TB3?
The Bayraktar TB3 entered service first in 2025, 0 years before the Bayraktar Kızılelma which entered service in 2025.