Bayraktar TB3 vs X-47B
The Bayraktar TB3 and the X-47B are both Military Drones, manufactured by Baykar and Northrop Grumman respectively. The X-47B reaches 1,102 km/h — 3.7x the Bayraktar TB3's 300 km/h. The Bayraktar TB3 has an operational range of 2,000 km vs 3,900 km for the X-47B. At 20,185 kg MTOW, the X-47B is 14:1 the Bayraktar TB3's 1,450 kg. The X-47B first flew 12 years before the Bayraktar TB3 (2011 vs 2023).
| Turkish carrier-based medium-altitude long-endurance unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed for short-range take-off and landing from drone carriers. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 27 October 2023 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | N/A |
| Average unit price | -- |
| American unmanned combat aerial vehicle demonstrator, developed in the early 21st century for carrier-based operations and semi-autonomous flight. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Northrop Grumman |
| First flight | 4 February 2011 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 2 units |
| Average unit price | $406.5 million |
| Wing area | -- m² |
| Wingspan | 14.0 m ◉ |
| Height | 2.6 m ◉ |
| Length | 8.4 m ◉ |
| Maximum speed | 300 km/h ◉ |
| Operational range | 2,000 km ◉ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 1,450 kg ◉ |
| Empty weight | -- kg |
| Wing area | 88.6 m² |
| Wingspan | 18.9 m ◉ |
| Height | 3.1 m ◉ |
| Length | 11.6 m ◉ |
| Maximum speed | 1102 km/h ◉ |
| Operational range | 3,900 km ◉ |
| Service ceiling | 12,800 m |
| Max. takeoff weight | 20,185 kg ◉ |
| Empty weight | 13,080 kg |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar TB3 or X-47B?
The X-47B is faster with a maximum speed of 1,102 km/h compared to the Bayraktar TB3's 300 km/h, a difference of 802 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar TB3 or X-47B?
The X-47B has a longer range at 3,900 km compared to the Bayraktar TB3's 2,000 km.
Which can fly higher, the Bayraktar TB3 or X-47B?
The X-47B has a higher service ceiling at 12,800 meters (41,994 ft) compared to the Bayraktar TB3's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar TB3 or X-47B?
The X-47B has a higher maximum takeoff weight at 20,185 kg compared to the Bayraktar TB3's 1,450 kg.
Which is larger, the Bayraktar TB3 or X-47B?
The X-47B is longer at 11.6 meters compared to the Bayraktar TB3's 8.3 meters.