F406 Caravan II vs PA-34 Seneca
The F406 Caravan II and the PA-34 Seneca are both Military Transport Aircraft, manufactured by Reims-Cessna and Piper respectively. Top speed is 423 km/h for the F406 Caravan II vs 378 km/h for the PA-34 Seneca. The F406 Caravan II has an operational range of 2,135 km vs 1,611 km for the PA-34 Seneca. The F406 Caravan II operates at altitudes up to 9,144 m compared to 7,620 m for the PA-34 Seneca. The F406 Caravan II has been produced in 99 units vs 5,037 for the PA-34 Seneca. The PA-34 Seneca first flew 16 years before the F406 Caravan II (1967 vs 1983).
| French civilian utility aircraft, operational since the 1980s, frequently used for surveillance, cargo transport, and passenger services. | |
|
|
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Military Transport Aircraft |
| Manufacturer | Reims-Cessna |
| First flight | 22 September 1983 |
| Year introduced | 1985 |
| Number produced | 99 units |
| Average unit price | $3 million |
| American twin-engined light aircraft, renowned for its versatility, extensively used for flight training and personal use since the 1970s. | |
|
|
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Transport Aircraft |
| Manufacturer | Piper |
| First flight | 25 April 1967 |
| Year introduced | 1971 |
| Number produced | 5037 units |
| Average unit price | -- |
| Wing area | 24.0 m² ◉ |
| Wingspan | 15.1 m â—‰ |
| Height | 4.0 m â—‰ |
| Length | 12.0 m â—‰ |
| Maximum speed | 423 km/h â—‰ |
| Operational range | 2,135 km â—‰ |
| Service ceiling | 9,144 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 4,246 kg â—‰ |
| Empty weight | 2,283 kg â—‰ |
| Total thrust | 2 x 187 kW â—‰ |
| Wing area | 19.4 m² ◉ |
| Wingspan | 11.9 m â—‰ |
| Height | 3.0 m â—‰ |
| Length | 8.7 m â—‰ |
| Maximum speed | 378 km/h â—‰ |
| Operational range | 1,611 km â—‰ |
| Service ceiling | 7,620 m â—‰ |
| Max. takeoff weight | 2,155 kg â—‰ |
| Empty weight | 1,457 kg â—‰ |
| Total thrust | 2 x 82 kW â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The F406 Caravan II is faster with a maximum speed of 423 km/h compared to the PA-34 Seneca's 378 km/h, a difference of 45 km/h.
Which has longer range, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The F406 Caravan II has a longer range at 2,135 km compared to the PA-34 Seneca's 1,611 km.
Which can fly higher, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The F406 Caravan II has a higher service ceiling at 9,144 meters (30,000 ft) compared to the PA-34 Seneca's 7,620 meters (25,000 ft).
Which is heavier, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The F406 Caravan II has a higher maximum takeoff weight at 4,246 kg compared to the PA-34 Seneca's 2,155 kg.
Which is larger, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The F406 Caravan II is longer at 12.0 meters compared to the PA-34 Seneca's 8.7 meters.
Which entered service first, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The PA-34 Seneca entered service first in 1971, 14 years before the F406 Caravan II which entered service in 1985.
Which has been built in greater numbers, the F406 Caravan II or PA-34 Seneca?
The PA-34 Seneca has been produced in greater numbers with 5,037 units compared to 99 units of the F406 Caravan II.