AASM Hammer vs AGM-154 JSOW
| The French-developed AASM Hammer, introduced in 2007, is a precision-guided air-to-ground weapon distinguished by its modular guidance and propulsion kits. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface stand-off weapon |
| Manufacturer | Safran Electronics & Defense |
| Service year | 2007 |
| Number produced | 2,348 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| The AGM-154 JSOW, a U.S. precision glide bomb introduced in 1999, is primarily used for attacking defended targets and features GPS/INS guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface glide bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.7 million |
| Range | 55.0 km â—‰ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 1000.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | INS, GPS, Laser |
| Warhead type | General purpose bomb |
| Range | 130.0 km â—‰ |
| Weight | 497 kg |
| Warhead | 225.0 kg â—‰ |
| Length | 4.10 m |
| Diameter | 406 mm |
| Guidance | GPS/INS, Terminal infrared homing |
| Warhead type | BROACH multi-stage warhead |