AASM Hammer vs GBU-39 SDB
| The French-developed AASM Hammer, introduced in 2007, is a precision-guided air-to-ground weapon distinguished by its modular guidance and propulsion kits. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface stand-off weapon |
| Manufacturer | Safran Electronics & Defense |
| Service year | 2007 |
| Number produced | 2,348 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| The GBU-39 Small Diameter Bomb is a 250 lb GPS-guided glide bomb, enabling aircraft to carry more precision ordnance against fixed targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided glide bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Range | 55.0 km â—‰ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 1000.0 kg â—‰ |
| Guidance | INS, GPS, Laser |
| Warhead type | General purpose bomb |
| Range | 110.0 km â—‰ |
| Weight | 110 kg |
| Warhead | 16.0 kg â—‰ |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation |
| Warhead type | AFX-757 high explosive |