AGM-154 JSOW vs Al-Tariq
| The AGM-154 JSOW, a U.S. precision glide bomb introduced in 1999, is primarily used for attacking defended targets and features GPS/INS guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface glide bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.7 million |
| The Al-Tariq is a UAE-developed precision-guided bomb kit that converts Mk80-series bombs into standoff glide bombs. | |
| Origin | 🇦🇪 United Arab Emirates |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided bomb kit |
| Manufacturer | Tawazun Dynamics |
| Service year | 2012 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 130.0 km â—‰ |
| Weight | 497 kg |
| Warhead | 225.0 kg |
| Length | 4.10 m |
| Diameter | 406 mm |
| Guidance | GPS/INS, Terminal infrared homing |
| Warhead type | BROACH multi-stage warhead |
| Range | 120.0 km â—‰ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | GPS/INS with optional imaging infrared or laser seeker |
| Warhead type | Mk81, Mk82, or Mk83 |