AGM-154 JSOW vs GBU-15
| The AGM-154 JSOW, a U.S. precision glide bomb introduced in 1999, is primarily used for attacking defended targets and features GPS/INS guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface glide bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.7 million |
| The United States introduced the GBU-15 in 1983 as a precision-guided glide bomb featuring a modular design with interchangeable television or infrared seekers. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Modular Glide Bomb |
| Manufacturer | Rockwell International |
| Service year | 1983 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 130.0 km |
| Weight | 497 kg |
| Warhead | 225.0 kg |
| Length | 4.10 m |
| Diameter | 406 mm |
| Guidance | GPS/INS, Terminal infrared homing |
| Warhead type | BROACH multi-stage warhead |
| Range | NA |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Television or Imaging Infrared |
| Warhead type | Mark 84 or BLU-109 |