AGM-154 JSOW vs GBU-39 SDB
| The AGM-154 JSOW, a U.S. precision glide bomb introduced in 1999, is primarily used for attacking defended targets and features GPS/INS guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface glide bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.7 million |
| The GBU-39 Small Diameter Bomb is a 250 lb GPS-guided glide bomb, enabling aircraft to carry more precision ordnance against fixed targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided glide bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Range | 130.0 km â—‰ |
| Weight | 497 kg â—‰ |
| Warhead | 225.0 kg â—‰ |
| Length | 4.10 m |
| Diameter | 406 mm |
| Guidance | GPS/INS, Terminal infrared homing |
| Warhead type | BROACH multi-stage warhead |
| Range | 110.0 km â—‰ |
| Weight | 110 kg â—‰ |
| Warhead | 16.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation |
| Warhead type | AFX-757 high explosive |