AGM-154 JSOW vs Spice 2000
| The AGM-154 JSOW, a U.S. precision glide bomb introduced in 1999, is primarily used for attacking defended targets and features GPS/INS guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Air-to-surface glide bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2016 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.7 million |
| The Spice 2000, an Israeli-developed air-to-surface guided bomb introduced in 2003, primarily targets high-value assets and is distinguished by its electro-optical and GPS guidance. | |
| Origin | 🇮🇱 Israel |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided Glide Bomb |
| Manufacturer | Rafael Advanced Defense Systems |
| Service year | 2003 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 130.0 km â—‰ |
| Weight | 497 kg â—‰ |
| Warhead | 225.0 kg â—‰ |
| Length | 4.10 m |
| Diameter | 406 mm |
| Guidance | GPS/INS, Terminal infrared homing |
| Warhead type | BROACH multi-stage warhead |
| Range | 60.0 km â—‰ |
| Weight | 910 kg â—‰ |
| Warhead | 910.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | CCD/IR, GPS/INS, DSMAC |
| Warhead type | High-explosive |