CBU-87 CEM vs CBU-97 SFW
| The U.S.-developed CBU-87 Combined Effects Munition, introduced in 1986, is an air-dropped cluster bomb designed to attack personnel and vehicles, dispersing bomblets over a wide area. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Cluster Munition |
| Type | Cluster Bomb Unit |
| Manufacturer | Aerojet General |
| Service year | 1986 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| The U.S.-developed CBU-97 SFW, introduced in 1995, is an air-delivered cluster bomb primarily used for destroying armored vehicles with its BLU-108 submunitions. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Cluster Munition |
| Type | Cluster Bomb Unit |
| Manufacturer | Textron Defense Systems |
| Service year | 1992 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.4 million |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 431 kg â—‰ |
| Length | 2.31 m â—‰ |
| Diameter | 410 mm â—‰ |
| Guidance | Wind Corrected Munitions Dispenser |
| Warhead type | 202 BLU-97/B submunitions |
| Maximum speed | Mach 1.0 |
| Weight | 420 kg â—‰ |
| Length | 2.34 m â—‰ |
| Diameter | 400 mm â—‰ |
| Guidance | Infrared and laser sensors |
| Warhead type | Armour Piercing |