GBU-10 Paveway II vs GBU-12 Paveway II
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Laser-guided bomb featuring a 500-pound Mk 82 warhead and a semi-active laser guidance kit for precision strikes against stationary and mobile surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Aerial laser-guided bomb |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | 1976 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 230 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 3.27 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | Laser and GPS |
| Warhead type | General-purpose |