GBU-10 Paveway II vs GBU-31 JDAM
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| GPS/INS-guided bomb kit that converts 2,000-pound unguided bombs into precision-guided munitions for all-weather strikes against fixed and stationary targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition Guidance Kit |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Range | 80.0 km |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 3.88 m â—‰ |
| Diameter | 457 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | Mark 80 or BLU series |