GBU-10 Paveway II vs GBU-38 JDAM
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| GPS/INS-guided bomb kit that converts 500-pound unguided warheads into all-weather precision munitions for accurate strikes against fixed and relocatable targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Range | 80.0 km |
| Weight | 227 kg â—‰ |
| Warhead | 89.0 kg â—‰ |
| Length | 2.35 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | General-purpose Bomb |