GBU-10 Paveway II vs GBU-48 Enhanced Paveway II
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-48 is a United States precision-guided bomb introduced in 2003 that features dual-mode GPS/INS and semi-active laser guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Dual-mode GPS/laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2008 |
| Number produced | 20,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 454 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 3.05 m â—‰ |
| Diameter | 356 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-active laser, GPS/INS |
| Warhead type | Mk 83 warhead |