GBU-10 Paveway II vs Teber
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Turkey introduced the Teber in 2015 as a guidance kit for converting unguided bombs into precision munitions using a dual-mode GPS/INS and laser seeker system. | |
| Origin | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision Guidance Kit |
| Manufacturer | Roketsan |
| Service year | 2017 |
| Number produced | 5,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 270 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 2.40 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | Laser and GPS/INS |
| Warhead type | -- |