GBU-12 Paveway II vs GBU-32 JDAM
| Laser-guided bomb featuring a 500-pound Mk 82 warhead and a semi-active laser guidance kit for precision strikes against stationary and mobile surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Aerial laser-guided bomb |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | 1976 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| GPS/INS-guided tail kit that converts 1,000-pound unguided bombs into all-weather precision munitions for accurate strikes against fixed and relocatable targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | NA |
| Weight | 230 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Guidance | Laser and GPS |
| Warhead type | General-purpose |
| Range | 80.0 km |
| Weight | 454 kg â—‰ |
| Warhead | 202.0 kg |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | General-purpose Bomb |