GBU-28 vs GBU-43/B MOAB
| The GBU-28 is a 5,000 lb laser-guided bomb designed to destroy deeply buried, hardened targets. It was developed for use during Operation Desert Storm. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Laser-guided bunker-busting bomb |
| Manufacturer | Watervliet Arsenal |
| Service year | 1991 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-43/B MOAB is a U.S.-developed, 2003-introduced, large-yield conventional bomb primarily used for destroying hardened targets, notable for its sheer size and explosive power. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Large-yield conventional bomb |
| Manufacturer | Air Force Research Laboratory |
| Service year | 2003 |
| Number produced | 15 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Weight | 2,268 kg â—‰ |
| Warhead | 286.0 kg â—‰ |
| Diameter | 203 mm |
| Guidance | Laser, Inertial, GPS |
| Warhead type | Tritonal or AFX-757 explosive |
| Weight | 9,800 kg â—‰ |
| Warhead | 8482.0 kg â—‰ |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | GPS satellite-guidance |
| Warhead type | Composition H-6 |