GBU-28 vs GBU-57 MOP
| The GBU-28 is a 5,000 lb laser-guided bomb designed to destroy deeply buried, hardened targets. It was developed for use during Operation Desert Storm. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Laser-guided bunker-busting bomb |
| Manufacturer | Watervliet Arsenal |
| Service year | 1991 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-57 MOP, a U.S. munition introduced in 2011, is a 30,000-pound bomb designed to destroy hardened, deeply buried targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Precision-guided munition bunker buster bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2011 |
| Number produced | 20 units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 2,268 kg â—‰ |
| Warhead | 286.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | 203 mm â—‰ |
| Guidance | Laser, Inertial, GPS |
| Warhead type | Tritonal or AFX-757 explosive |
| Weight | 14,000 kg â—‰ |
| Warhead | 2423.0 kg â—‰ |
| Length | 6.25 m |
| Diameter | 800 mm â—‰ |
| Guidance | GPS/INS |
| Warhead type | High-explosive |