GBU-31 JDAM vs GBU-49 Enhanced Paveway II
| GPS/INS-guided bomb kit that converts 2,000-pound unguided bombs into precision-guided munitions for all-weather strikes against fixed and stationary targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition Guidance Kit |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| The United States introduced the GBU-49 Enhanced Paveway II in 2003 as a precision-guided bomb featuring dual-mode GPS and laser guidance for target engagement. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser and GPS Guided Bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 3.88 m â—‰ |
| Diameter | 457 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | Mark 80 or BLU series |
| Range | NA |
| Weight | 227 kg â—‰ |
| Warhead | 227.0 kg â—‰ |
| Length | 3.29 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | Dual-mode GPS and Laser |
| Warhead type | BLU-133 |