GBU-31 JDAM vs GBU-54 LJDAM
| GPS/INS-guided bomb kit that converts 2,000-pound unguided bombs into precision-guided munitions for all-weather strikes against fixed and stationary targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition Guidance Kit |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Introduced by the United States in 2008, the GBU-54 LJDAM is a precision-guided bomb featuring dual-mode GPS and laser seekers to engage stationary and moving targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition Guidance Kit |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | 80.0 km â—‰ |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 3.88 m â—‰ |
| Diameter | 457 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | Mark 80 or BLU series |
| Range | 80.0 km â—‰ |
| Weight | 910 kg â—‰ |
| Warhead | 910.0 kg â—‰ |
| Length | 2.38 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | General-purpose Bomb |