GBU-32 JDAM vs GBU-48 Enhanced Paveway II
| GPS/INS-guided tail kit that converts 1,000-pound unguided bombs into all-weather precision munitions for accurate strikes against fixed and relocatable targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| The GBU-48 is a United States precision-guided bomb introduced in 2003 that features dual-mode GPS/INS and semi-active laser guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Dual-mode GPS/laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2008 |
| Number produced | 20,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 80.0 km |
| Weight | 454 kg â—‰ |
| Warhead | 202.0 kg |
| Length | 3.04 m â—‰ |
| Diameter | 356 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | General-purpose Bomb |
| Range | NA |
| Weight | 454 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 3.05 m â—‰ |
| Diameter | 356 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-active laser, GPS/INS |
| Warhead type | Mk 83 warhead |