GBU-39 SDB vs JDAM-ER
| The GBU-39 Small Diameter Bomb is a 250 lb GPS-guided glide bomb, enabling aircraft to carry more precision ordnance against fixed targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided glide bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| The American-Australian JDAM-ER, in service since 2013, is a guided bomb kit extending JDAM range to 80km via planar wings. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Wing kit for guided bombs |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2013 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $10000 million |
| Range | 110.0 km â—‰ |
| Weight | 110 kg â—‰ |
| Warhead | 16.0 kg |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation |
| Warhead type | AFX-757 high explosive |
| Range | 80.0 km â—‰ |
| Weight | 910 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Guidance | INS/GPS |
| Warhead type | -- |