GBU-39 SDB vs Spice 250
| The GBU-39 Small Diameter Bomb is a 250 lb GPS-guided glide bomb, enabling aircraft to carry more precision ordnance against fixed targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided glide bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| The Spice 250, an Israeli-developed guided glide bomb introduced in 2003, is primarily used for precision strike, distinguished by its autonomous target recognition capabilities. | |
| Origin | 🇮🇱 Israel |
| Category | Glide Bomb |
| Type | Precision-guided Glide Bomb |
| Manufacturer | Rafael Advanced Defense Systems |
| Service year | 2003 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 110.0 km â—‰ |
| Weight | 110 kg â—‰ |
| Warhead | 16.0 kg |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation |
| Warhead type | AFX-757 high explosive |
| Range | 150.0 km â—‰ |
| Weight | 113 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Guidance | EO/GPS/INS |
| Warhead type | High-explosive |