AGM-84 / RGM-84 Harpoon vs Otomat
The AGM-84 / RGM-84 Harpoon and the Otomat are both Anti-Ship missiles. Range is 120 km for the AGM-84 / RGM-84 Harpoon vs 150 km for the Otomat. The AGM-84 / RGM-84 Harpoon reaches 864 km/h vs 1,100 km/h for the Otomat. The AGM-84 / RGM-84 Harpoon carries a 227 kg warhead vs 210 kg for the Otomat. Launch weight is 667 kg for the AGM-84 / RGM-84 Harpoon vs 770 kg for the Otomat. The AGM-84 / RGM-84 Harpoon uses GPS, Inertial, Active radar guidance, while the Otomat relies on Inertial, GPS and active radar homing. The AGM-84 / RGM-84 Harpoon has been produced in 7,500 units vs 900 for the Otomat. The AGM-84 / RGM-84 Harpoon entered service 30 years before the Otomat (1977 vs 2007).
| American anti-ship missile, entered service in 1977, utilizes active radar for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Ship |
| Type | Anti-ship missile |
| Manufacturer | Boeing / McDonnell Douglas |
| Service year | 1977 |
| Number produced | 7,500 units |
| Estimated unit price | $1.2 million |
| Range | 120.0 km â—‰ |
| Maximum speed | 864 km/h â—‰ |
| Weight | 667 kg â—‰ |
| Warhead | 227.0 kg â—‰ |
| Length | 4.58 m â—‰ |
| Diameter | 343 mm â—‰ |
| Guidance | GPS, Inertial, Active radar |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 150.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 0.9 â—‰ |
| Weight | 770 kg â—‰ |
| Warhead | 210.0 kg â—‰ |
| Length | 4.82 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial, GPS and active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The Otomat has a longer range at 150 km compared to the AGM-84 / RGM-84 Harpoon's 120 km.
Which is faster, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The Otomat is faster with a maximum speed of Mach 0.9 compared to the AGM-84 / RGM-84 Harpoon's 864 km/h.
Which has a larger warhead, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The AGM-84 / RGM-84 Harpoon carries a larger warhead at 227 kg compared to the Otomat's 210 kg.
Which is heavier, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The Otomat is heavier at 770 kg compared to the AGM-84 / RGM-84 Harpoon's 667 kg.
Which is longer, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The Otomat is longer at 4.82 meters compared to the AGM-84 / RGM-84 Harpoon's 4.58 meters.
What guidance systems do the AGM-84 / RGM-84 Harpoon and Otomat use?
The AGM-84 / RGM-84 Harpoon uses GPS, Inertial, Active radar guidance while the Otomat uses Inertial, GPS and active radar homing guidance.
Which entered service first, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The AGM-84 / RGM-84 Harpoon entered service first in 1977, 30 years before the Otomat which entered service in 2007.
Which has been built in greater numbers, the AGM-84 / RGM-84 Harpoon or Otomat?
The AGM-84 / RGM-84 Harpoon has been produced in greater numbers with 7,500 units compared to 900 units of the Otomat.