Akash vs HQ-16
The Akash and the HQ-16 are both Surface-to-Air missiles. Range is 45 km for the Akash vs 40 km for the HQ-16. The Akash reaches 3,087 km/h vs 3,500 km/h for the HQ-16. The Akash carries a 60 kg warhead vs 65 kg for the HQ-16. The Akash uses Active radar homing guidance, while the HQ-16 relies on Semi-active radar homing. The HQ-16 entered service 1 years before the Akash (2008 vs 2009).
| Indian surface-to-air missile, entered service in 2009, utilizes active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bharat Dynamics Limited |
| Service year | 2009 |
| Number produced | 15,500 units |
| Estimated unit price | $0.5 million |
| Chinese surface-to-air missile, entering service in 2008, utilizes semi-active radar homing. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Medium-range surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2008 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 45.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.5 â—‰ |
| Weight | 720 kg |
| Warhead | 60.0 kg â—‰ |
| Length | 5.78 m |
| Diameter | 350 mm |
| Guidance | Active radar homing |
| Warhead type | High-explosive fragmentation |
| Range | 40.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.9 â—‰ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 65.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | -- |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Akash or HQ-16?
The Akash has a longer range at 45 km compared to the HQ-16's 40 km.
Which is faster, the Akash or HQ-16?
The HQ-16 is faster with a maximum speed of Mach 2.9 compared to the Akash's Mach 2.5.
Which has a larger warhead, the Akash or HQ-16?
The HQ-16 carries a larger warhead at 65 kg compared to the Akash's 60 kg.
Which is heavier, the Akash or HQ-16?
The Akash is heavier at 720 kg compared to the HQ-16's 0 kg.
Which is longer, the Akash or HQ-16?
The Akash is longer at 5.78 meters compared to the HQ-16's 0.00 meters.
What guidance systems do the Akash and HQ-16 use?
The Akash uses Active radar homing guidance while the HQ-16 uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the Akash or HQ-16?
The HQ-16 entered service first in 2008, 1 years before the Akash which entered service in 2009.