Arrow 3 vs LY-60
The Arrow 3 and the LY-60 are both Surface-to-Air missiles. The Arrow 3 has a range of 2,400 km — 133:1 the LY-60's 18 km. The Arrow 3 reaches 14,817 km/h vs 3,704 km/h for the LY-60. The Arrow 3 uses Inertial navigation system (INS) gimbaled seeker guidance, while the LY-60 relies on Semi-Active Radar Homing. The LY-60 entered service 16 years before the Arrow 3 (2001 vs 2017).
| Israeli exoatmospheric anti-ballistic missile, entered service in 2017, utilizes inertial navigation with a gimbaled seeker. | |
| Origin | 🇮🇱 Israel |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Exoatmospheric anti-ballistic missile |
| Manufacturer | Israel Aerospace Industries |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $2 million |
| Chinese surface-to-air missile, entered service in 2001, using semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 2,400.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 12.1 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Inertial navigation system (INS) gimbaled seeker |
| Warhead type | Hit-to-kill |
| Range | 18.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.0 ◉ |
| Weight | 220 kg |
| Warhead | 33.0 kg |
| Length | 3.69 m |
| Diameter | 203 mm |
| Guidance | Semi-Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Arrow 3 or LY-60?
The Arrow 3 has a longer range at 2,400 km compared to the LY-60's 18 km.
Which is faster, the Arrow 3 or LY-60?
The Arrow 3 is faster with a maximum speed of Mach 12.1 compared to the LY-60's Mach 3.0.
Which has a larger warhead, the Arrow 3 or LY-60?
The LY-60 carries a larger warhead at 33 kg compared to the Arrow 3's 0 kg.
Which is heavier, the Arrow 3 or LY-60?
The LY-60 is heavier at 220 kg compared to the Arrow 3's 0 kg.
Which is longer, the Arrow 3 or LY-60?
The LY-60 is longer at 3.69 meters compared to the Arrow 3's 0.00 meters.
What guidance systems do the Arrow 3 and LY-60 use?
The Arrow 3 uses Inertial navigation system (INS) gimbaled seeker guidance while the LY-60 uses Semi-Active Radar Homing guidance.
Which entered service first, the Arrow 3 or LY-60?
The LY-60 entered service first in 2001, 16 years before the Arrow 3 which entered service in 2017.