Aster 15 / 30 vs FIM-92 Stinger
The Aster 15 / 30 and the FIM-92 Stinger are both Surface-to-Air missiles. The Aster 15 / 30 has a range of 120 km — 15:1 the FIM-92 Stinger's 8 km. The Aster 15 / 30 reaches 5,556 km/h vs 2,716 km/h for the FIM-92 Stinger. The Aster 15 / 30 carries a 15 kg warhead vs 3 kg for the FIM-92 Stinger. Launch weight is 510 kg for the Aster 15 / 30 vs 15 kg for the FIM-92 Stinger. The Aster 15 / 30 uses Inertial guidance with up-link and active RF seeker guidance, while the FIM-92 Stinger relies on Infrared homing. The FIM-92 Stinger entered service 20 years before the Aster 15 / 30 (1981 vs 2001).
| French surface-to-air missile, entered service in 2001, using inertial guidance with active RF seeker. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Euromissile |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Range | 120.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.5 ◉ |
| Weight | 510 kg ◉ |
| Warhead | 15.0 kg ◉ |
| Length | 4.20 m ◉ |
| Diameter | 180 mm ◉ |
| Guidance | Inertial guidance with up-link and active RF seeker |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m ◉ |
| Diameter | 70 mm ◉ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Aster 15 / 30 or FIM-92 Stinger?
The Aster 15 / 30 has a longer range at 120 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the Aster 15 / 30 or FIM-92 Stinger?
The Aster 15 / 30 is faster with a maximum speed of Mach 4.5 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the Aster 15 / 30 or FIM-92 Stinger?
The Aster 15 / 30 carries a larger warhead at 15 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the Aster 15 / 30 or FIM-92 Stinger?
The Aster 15 / 30 is heavier at 510 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the Aster 15 / 30 or FIM-92 Stinger?
The Aster 15 / 30 is longer at 4.20 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the Aster 15 / 30 and FIM-92 Stinger use?
The Aster 15 / 30 uses Inertial guidance with up-link and active RF seeker guidance while the FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance.
Which entered service first, the Aster 15 / 30 or FIM-92 Stinger?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 20 years before the Aster 15 / 30 which entered service in 2001.