Dongfeng DF-41 vs LGM-30 Minuteman III
The Dongfeng DF-41 and the LGM-30 Minuteman III are both Ballistic missiles. Range is 15,000 km for the Dongfeng DF-41 vs 14,000 km for the LGM-30 Minuteman III. The Dongfeng DF-41 reaches 31,425 km/h vs 28,200 km/h for the LGM-30 Minuteman III. The Dongfeng DF-41 carries a 2500 kg warhead vs 1150 kg for the LGM-30 Minuteman III. Launch weight is 80,000 kg for the Dongfeng DF-41 vs 36,030 kg for the LGM-30 Minuteman III. The Dongfeng DF-41 uses Inertial, likely with stellar updates and BeiDou guidance, while the LGM-30 Minuteman III relies on Inertial. The LGM-30 Minuteman III entered service 47 years before the Dongfeng DF-41 (1970 vs 2017).
| Chinese ICBM, entered service in 2017, has an estimated range of 15,000 km. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Ballistic |
| Type | ICBM |
| Manufacturer | China Academy of Launch Vehicle Technology |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American ICBM, entered service in 1970, utilizes inertial guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Intercontinental ballistic missile (ICBM) |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1970 |
| Number produced | 550 units |
| Estimated unit price | $7 million |
| Range | 15,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 25.7 â—‰ |
| Weight | 80,000 kg â—‰ |
| Warhead | 2500.0 kg â—‰ |
| Length | 22.00 m â—‰ |
| Diameter | 2250 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial, likely with stellar updates and BeiDou |
| Warhead type | Nuclear MIRV |
| Range | 14,000.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 23.0 â—‰ |
| Weight | 36,030 kg â—‰ |
| Warhead | 1150.0 kg â—‰ |
| Length | 18.30 m â—‰ |
| Diameter | 1680 mm â—‰ |
| Guidance | Inertial |
| Warhead type | Nuclear |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Dongfeng DF-41 or LGM-30 Minuteman III?
The Dongfeng DF-41 has a longer range at 15,000 km compared to the LGM-30 Minuteman III's 14,000 km.
Which is faster, the Dongfeng DF-41 or LGM-30 Minuteman III?
The Dongfeng DF-41 is faster with a maximum speed of Mach 25.7 compared to the LGM-30 Minuteman III's Mach 23.0.
Which has a larger warhead, the Dongfeng DF-41 or LGM-30 Minuteman III?
The Dongfeng DF-41 carries a larger warhead at 2,500 kg compared to the LGM-30 Minuteman III's 1,150 kg.
Which is heavier, the Dongfeng DF-41 or LGM-30 Minuteman III?
The Dongfeng DF-41 is heavier at 80,000 kg compared to the LGM-30 Minuteman III's 36,030 kg.
Which is longer, the Dongfeng DF-41 or LGM-30 Minuteman III?
The Dongfeng DF-41 is longer at 22.00 meters compared to the LGM-30 Minuteman III's 18.30 meters.
What guidance systems do the Dongfeng DF-41 and LGM-30 Minuteman III use?
The Dongfeng DF-41 uses Inertial, likely with stellar updates and BeiDou guidance while the LGM-30 Minuteman III uses Inertial guidance.
Which entered service first, the Dongfeng DF-41 or LGM-30 Minuteman III?
The LGM-30 Minuteman III entered service first in 1970, 47 years before the Dongfeng DF-41 which entered service in 2017.