Dongfeng DF-41 vs M-39 ATACMS
The Dongfeng DF-41 and the M-39 ATACMS are both Ballistic missiles. The Dongfeng DF-41 has a range of 15,000 km — 50:1 the M-39 ATACMS's 300 km. The Dongfeng DF-41 reaches 31,425 km/h vs 3,600 km/h for the M-39 ATACMS. The Dongfeng DF-41 carries a 2500 kg warhead vs 214 kg for the M-39 ATACMS. Launch weight is 80,000 kg for the Dongfeng DF-41 vs 1,674 kg for the M-39 ATACMS. The Dongfeng DF-41 uses Inertial, likely with stellar updates and BeiDou guidance, while the M-39 ATACMS relies on GPS-aided inertial navigation guidance. The M-39 ATACMS entered service 26 years before the Dongfeng DF-41 (1991 vs 2017).
| Chinese ICBM, entered service in 2017, has an estimated range of 15,000 km. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Ballistic |
| Type | ICBM |
| Manufacturer | China Academy of Launch Vehicle Technology |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American tactical ballistic missile, entered service in 1991, using GPS-aided inertial navigation guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Ballistic |
| Type | Tactical ballistic missile |
| Manufacturer | Loral / Vought |
| Service year | 1991 |
| Number produced | 3,700 units |
| Estimated unit price | $1.7 million |
| Range | 15,000.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 25.7 ◉ |
| Weight | 80,000 kg ◉ |
| Warhead | 2500.0 kg ◉ |
| Length | 22.00 m ◉ |
| Diameter | 2250 mm ◉ |
| Guidance | Inertial, likely with stellar updates and BeiDou |
| Warhead type | Nuclear MIRV |
| Range | 300.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.9 ◉ |
| Weight | 1,674 kg ◉ |
| Warhead | 214.0 kg ◉ |
| Length | 3.96 m ◉ |
| Diameter | 607 mm ◉ |
| Guidance | GPS-aided inertial navigation guidance |
| Warhead type | 950 small bombs M-74 |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Dongfeng DF-41 or M-39 ATACMS?
The Dongfeng DF-41 has a longer range at 15,000 km compared to the M-39 ATACMS's 300 km.
Which is faster, the Dongfeng DF-41 or M-39 ATACMS?
The Dongfeng DF-41 is faster with a maximum speed of Mach 25.7 compared to the M-39 ATACMS's Mach 2.9.
Which has a larger warhead, the Dongfeng DF-41 or M-39 ATACMS?
The Dongfeng DF-41 carries a larger warhead at 2,500 kg compared to the M-39 ATACMS's 214 kg.
Which is heavier, the Dongfeng DF-41 or M-39 ATACMS?
The Dongfeng DF-41 is heavier at 80,000 kg compared to the M-39 ATACMS's 1,674 kg.
Which is longer, the Dongfeng DF-41 or M-39 ATACMS?
The Dongfeng DF-41 is longer at 22.00 meters compared to the M-39 ATACMS's 3.96 meters.
What guidance systems do the Dongfeng DF-41 and M-39 ATACMS use?
The Dongfeng DF-41 uses Inertial, likely with stellar updates and BeiDou guidance while the M-39 ATACMS uses GPS-aided inertial navigation guidance guidance.
Which entered service first, the Dongfeng DF-41 or M-39 ATACMS?
The M-39 ATACMS entered service first in 1991, 26 years before the Dongfeng DF-41 which entered service in 2017.