FIM-92 Stinger vs HQ-16
The FIM-92 Stinger and the HQ-16 are both Surface-to-Air missiles. The HQ-16 has a range of 40 km — 5.0x the FIM-92 Stinger's 8 km. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 3,500 km/h for the HQ-16. The FIM-92 Stinger carries a 3 kg warhead vs 65 kg for the HQ-16. The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance, while the HQ-16 relies on Semi-active radar homing. The FIM-92 Stinger entered service 27 years before the HQ-16 (1981 vs 2008).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Chinese surface-to-air missile, entering service in 2008, utilizes semi-active radar homing. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Medium-range surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2008 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m |
| Diameter | 70 mm |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 40.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.9 ◉ |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 65.0 kg ◉ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | -- |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or HQ-16?
The HQ-16 has a longer range at 40 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or HQ-16?
The HQ-16 is faster with a maximum speed of Mach 2.9 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or HQ-16?
The HQ-16 carries a larger warhead at 65 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or HQ-16?
The FIM-92 Stinger is heavier at 15 kg compared to the HQ-16's 0 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or HQ-16?
The FIM-92 Stinger is longer at 1.52 meters compared to the HQ-16's 0.00 meters.
What guidance systems do the FIM-92 Stinger and HQ-16 use?
The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance while the HQ-16 uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or HQ-16?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 27 years before the HQ-16 which entered service in 2008.