FIM-92 Stinger vs HQ-61
The FIM-92 Stinger and the HQ-61 are both Surface-to-Air missiles. Range is 8 km for the FIM-92 Stinger vs 10 km for the HQ-61. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 3,704 km/h for the HQ-61. The FIM-92 Stinger carries a 3 kg warhead vs 42 kg for the HQ-61. Launch weight is 15 kg for the FIM-92 Stinger vs 320 kg for the HQ-61. The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance, while the HQ-61 relies on Semi-Active Radar Homing. The FIM-92 Stinger entered service 20 years before the HQ-61 (1981 vs 2001).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Chinese surface-to-air missile, entered service in 2001, uses semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 8.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 2.2 â—‰ |
| Weight | 15 kg â—‰ |
| Warhead | 3.0 kg â—‰ |
| Length | 1.52 m â—‰ |
| Diameter | 70 mm â—‰ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 10.0 km â—‰ |
| Maximum speed | Mach 3.0 â—‰ |
| Weight | 320 kg â—‰ |
| Warhead | 42.0 kg â—‰ |
| Length | 4.00 m â—‰ |
| Diameter | 280 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or HQ-61?
The HQ-61 has a longer range at 10 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or HQ-61?
The HQ-61 is faster with a maximum speed of Mach 3.0 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or HQ-61?
The HQ-61 carries a larger warhead at 42 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or HQ-61?
The HQ-61 is heavier at 320 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or HQ-61?
The HQ-61 is longer at 4.00 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the FIM-92 Stinger and HQ-61 use?
The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance while the HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or HQ-61?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 20 years before the HQ-61 which entered service in 2001.