FIM-92 Stinger vs HQ-9
The FIM-92 Stinger and the HQ-9 are both Surface-to-Air missiles. The HQ-9 has a range of 200 km — 25:1 the FIM-92 Stinger's 8 km. The FIM-92 Stinger reaches 2,716 km/h vs 4,939 km/h for the HQ-9. The FIM-92 Stinger carries a 3 kg warhead vs 180 kg for the HQ-9. Launch weight is 15 kg for the FIM-92 Stinger vs 2,000 kg for the HQ-9. The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance, while the HQ-9 relies on Semi-active radar homing. The FIM-92 Stinger entered service 20 years before the HQ-9 (1981 vs 2001).
| American portable surface-to-air missile, entered service in 1981, uses infrared homing to engage targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Portable infrared surface-to-air missile |
| Manufacturer | General Dynamics |
| Service year | 1981 |
| Number produced | 70,000 units |
| Estimated unit price | $0.1 million |
| Chinese surface-to-air missile, entered service in 2001, uses semi-active radar homing. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Long-range surface-to-air missile |
| Manufacturer | China Aerospace Science and Industry Corporation |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 8.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.2 ◉ |
| Weight | 15 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.52 m ◉ |
| Diameter | 70 mm ◉ |
| Guidance | Infrared homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 200.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 2,000 kg ◉ |
| Warhead | 180.0 kg ◉ |
| Length | 6.80 m ◉ |
| Diameter | 700 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High-explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the FIM-92 Stinger or HQ-9?
The HQ-9 has a longer range at 200 km compared to the FIM-92 Stinger's 8 km.
Which is faster, the FIM-92 Stinger or HQ-9?
The HQ-9 is faster with a maximum speed of Mach 4.0 compared to the FIM-92 Stinger's Mach 2.2.
Which has a larger warhead, the FIM-92 Stinger or HQ-9?
The HQ-9 carries a larger warhead at 180 kg compared to the FIM-92 Stinger's 3 kg.
Which is heavier, the FIM-92 Stinger or HQ-9?
The HQ-9 is heavier at 2,000 kg compared to the FIM-92 Stinger's 15 kg.
Which is longer, the FIM-92 Stinger or HQ-9?
The HQ-9 is longer at 6.80 meters compared to the FIM-92 Stinger's 1.52 meters.
What guidance systems do the FIM-92 Stinger and HQ-9 use?
The FIM-92 Stinger uses Infrared homing guidance while the HQ-9 uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the FIM-92 Stinger or HQ-9?
The FIM-92 Stinger entered service first in 1981, 20 years before the HQ-9 which entered service in 2001.