Folgore vs M-136 AT4
The Folgore and the M-136 AT4 are both Anti-Tank missiles. The Folgore has a range of 1 km — 3.3x the M-136 AT4's 0 km. The Folgore reaches 1,800 km/h vs 1,000 km/h for the M-136 AT4. The Folgore carries a 3 kg warhead vs 5.9 kg for the M-136 AT4. Launch weight is 17 kg for the Folgore vs 45,139 kg for the M-136 AT4. The Folgore has been produced in 120,000 units vs 600,000 for the M-136 AT4. Unit cost is $0.002M for the Folgore vs $0.002857M for the M-136 AT4. The Folgore entered service 2 years before the M-136 AT4 (1985 vs 1987).
| Italian anti-tank rocket, entered service in 1985, utilizing a 3.0 kg warhead. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank rocket |
| Manufacturer | Breda |
| Service year | 1985 |
| Number produced | 120,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Swedish/American anti-tank rocket, with a 2 km range, entered service in 1987. | |
| Origin | 🇸🇪 Sweden, 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank rocket |
| Manufacturer | Alliant Techsystems / FFV Ordnance |
| Service year | 1987 |
| Number produced | 600,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | 1.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 1.5 ◉ |
| Weight | 17 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.85 m ◉ |
| Diameter | 80 mm ◉ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
| Range | 0.3 km ◉ |
| Maximum speed | 1000 km/h ◉ |
| Weight | 45,139 kg ◉ |
| Warhead | 5.9 kg ◉ |
| Length | 0.46 m ◉ |
| Diameter | 84 mm ◉ |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Folgore or M-136 AT4?
The Folgore has a longer range at 1 km compared to the M-136 AT4's 0 km.
Which is faster, the Folgore or M-136 AT4?
The Folgore is faster with a maximum speed of Mach 1.5 compared to the M-136 AT4's 1000 km/h.
Which has a larger warhead, the Folgore or M-136 AT4?
The M-136 AT4 carries a larger warhead at 5 kg compared to the Folgore's 3 kg.
Which is heavier, the Folgore or M-136 AT4?
The M-136 AT4 is heavier at 45,139 kg compared to the Folgore's 17 kg.
Which is longer, the Folgore or M-136 AT4?
The Folgore is longer at 1.85 meters compared to the M-136 AT4's 0.46 meters.
Which entered service first, the Folgore or M-136 AT4?
The Folgore entered service first in 1985, 2 years before the M-136 AT4 which entered service in 1987.
Which has been built in greater numbers, the Folgore or M-136 AT4?
The M-136 AT4 has been produced in greater numbers with 600,000 units compared to 120,000 units of the Folgore.