Folgore vs RPG-7
The Folgore and the RPG-7 are both Anti-Tank missiles. The Folgore has a range of 1 km — 3.3x the RPG-7's 0 km. The Folgore reaches 1,800 km/h vs 1,080 km/h for the RPG-7. The Folgore carries a 3 kg warhead vs 2.2 kg for the RPG-7. Launch weight is 17 kg for the Folgore vs 7 kg for the RPG-7. The Folgore has been produced in 120,000 units vs 9,000,000 for the RPG-7. Unit cost is $0.002M for the Folgore vs $0.00035M for the RPG-7. The RPG-7 entered service 24 years before the Folgore (1961 vs 1985).
| Range | 1.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 1.5 ◉ |
| Weight | 17 kg ◉ |
| Warhead | 3.0 kg ◉ |
| Length | 1.85 m ◉ |
| Diameter | 80 mm ◉ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
| Range | 0.3 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 0.9 ◉ |
| Weight | 7 kg ◉ |
| Warhead | 2.2 kg ◉ |
| Length | 0.99 m ◉ |
| Diameter | 40 mm ◉ |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the Folgore or RPG-7?
The Folgore has a longer range at 1 km compared to the RPG-7's 0 km.
Which is faster, the Folgore or RPG-7?
The Folgore is faster with a maximum speed of Mach 1.5 compared to the RPG-7's Mach 0.9.
Which has a larger warhead, the Folgore or RPG-7?
The Folgore carries a larger warhead at 3 kg compared to the RPG-7's 2 kg.
Which is heavier, the Folgore or RPG-7?
The Folgore is heavier at 17 kg compared to the RPG-7's 7 kg.
Which is longer, the Folgore or RPG-7?
The Folgore is longer at 1.85 meters compared to the RPG-7's 0.99 meters.
Which entered service first, the Folgore or RPG-7?
The RPG-7 entered service first in 1961, 24 years before the Folgore which entered service in 1985.
Which has been built in greater numbers, the Folgore or RPG-7?
The RPG-7 has been produced in greater numbers with 9,000,000 units compared to 120,000 units of the Folgore.