HQ-61 vs MIM-14 Nike Hercules
The HQ-61 and the MIM-14 Nike Hercules are both Surface-to-Air missiles. The MIM-14 Nike Hercules has a range of 140 km — 14:1 the HQ-61's 10 km. The HQ-61 reaches 3,704 km/h vs 4,900 km/h for the MIM-14 Nike Hercules. The HQ-61 carries a 42 kg warhead vs 500 kg for the MIM-14 Nike Hercules. Launch weight is 320 kg for the HQ-61 vs 4,850 kg for the MIM-14 Nike Hercules. The HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance, while the MIM-14 Nike Hercules relies on Command guidance. The MIM-14 Nike Hercules entered service 43 years before the HQ-61 (1958 vs 2001).
| Chinese surface-to-air missile, entered service in 2001, uses semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American surface-to-air missile, entered service in 1958, utilized command guidance to intercept targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Bell |
| Service year | 1958 |
| Number produced | 25,000 units |
| Estimated unit price | $3 million |
| Range | 10.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.0 ◉ |
| Weight | 320 kg ◉ |
| Warhead | 42.0 kg ◉ |
| Length | 4.00 m ◉ |
| Diameter | 280 mm ◉ |
| Guidance | Semi-Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 140.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 4.0 ◉ |
| Weight | 4,850 kg ◉ |
| Warhead | 500.0 kg ◉ |
| Length | 12.53 m ◉ |
| Diameter | 800 mm ◉ |
| Guidance | Command guidance |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the HQ-61 or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules has a longer range at 140 km compared to the HQ-61's 10 km.
Which is faster, the HQ-61 or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules is faster with a maximum speed of Mach 4.0 compared to the HQ-61's Mach 3.0.
Which has a larger warhead, the HQ-61 or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules carries a larger warhead at 500 kg compared to the HQ-61's 42 kg.
Which is heavier, the HQ-61 or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules is heavier at 4,850 kg compared to the HQ-61's 320 kg.
Which is longer, the HQ-61 or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules is longer at 12.53 meters compared to the HQ-61's 4.00 meters.
What guidance systems do the HQ-61 and MIM-14 Nike Hercules use?
The HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance while the MIM-14 Nike Hercules uses Command guidance guidance.
Which entered service first, the HQ-61 or MIM-14 Nike Hercules?
The MIM-14 Nike Hercules entered service first in 1958, 43 years before the HQ-61 which entered service in 2001.