HQ-61 vs MIM-23 Hawk
The HQ-61 and the MIM-23 Hawk are both Surface-to-Air missiles. The MIM-23 Hawk has a range of 40 km — 4.0x the HQ-61's 10 km. The HQ-61 reaches 3,704 km/h vs 2,964 km/h for the MIM-23 Hawk. The HQ-61 carries a 42 kg warhead vs 136 kg for the MIM-23 Hawk. Launch weight is 320 kg for the HQ-61 vs 626 kg for the MIM-23 Hawk. The HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance, while the MIM-23 Hawk relies on Semi-active radar homing. The MIM-23 Hawk entered service 41 years before the HQ-61 (1960 vs 2001).
| Chinese surface-to-air missile, entered service in 2001, uses semi-active radar homing guidance. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Shanghai Academy of Spaceflight Technology |
| Service year | 2001 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| American surface-to-air missile, entered service in 1960, uses semi-active radar homing for guidance. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Surface-to-Air |
| Type | Radar-guided surface-to-air missile |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1960 |
| Number produced | 40,000 units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 10.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 3.0 ◉ |
| Weight | 320 kg ◉ |
| Warhead | 42.0 kg ◉ |
| Length | 4.00 m ◉ |
| Diameter | 280 mm ◉ |
| Guidance | Semi-Active Radar Homing |
| Warhead type | High Explosive |
| Range | 40.0 km ◉ |
| Maximum speed | Mach 2.4 ◉ |
| Weight | 626 kg ◉ |
| Warhead | 136.0 kg ◉ |
| Length | 5.12 m ◉ |
| Diameter | 356 mm ◉ |
| Guidance | Semi-active radar homing |
| Warhead type | High Explosive |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the HQ-61 or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk has a longer range at 40 km compared to the HQ-61's 10 km.
Which is faster, the HQ-61 or MIM-23 Hawk?
The HQ-61 is faster with a maximum speed of Mach 3.0 compared to the MIM-23 Hawk's Mach 2.4.
Which has a larger warhead, the HQ-61 or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk carries a larger warhead at 136 kg compared to the HQ-61's 42 kg.
Which is heavier, the HQ-61 or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is heavier at 626 kg compared to the HQ-61's 320 kg.
Which is longer, the HQ-61 or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk is longer at 5.12 meters compared to the HQ-61's 4.00 meters.
What guidance systems do the HQ-61 and MIM-23 Hawk use?
The HQ-61 uses Semi-Active Radar Homing guidance while the MIM-23 Hawk uses Semi-active radar homing guidance.
Which entered service first, the HQ-61 or MIM-23 Hawk?
The MIM-23 Hawk entered service first in 1960, 41 years before the HQ-61 which entered service in 2001.