M-136 AT4 vs M-72 LAW
The M-136 AT4 and the M-72 LAW are both Anti-Tank missiles. Range is 0 km for the M-136 AT4 vs 0 km for the M-72 LAW. The M-136 AT4 reaches 1,000 km/h vs 720 km/h for the M-72 LAW. The M-136 AT4 carries a 5.9 kg warhead vs 1 kg for the M-72 LAW. Launch weight is 45,139 kg for the M-136 AT4 vs 45,139 kg for the M-72 LAW. The M-136 AT4 uses Unguided guidance, while the M-72 LAW relies on Unguided. The M-72 LAW entered service 24 years before the M-136 AT4 (1963 vs 1987).
| Swedish/American anti-tank rocket, with a 2 km range, entered service in 1987. | |
| Origin | 🇸🇪 Sweden, 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank rocket |
| Manufacturer | Alliant Techsystems / FFV Ordnance |
| Service year | 1987 |
| Number produced | 600,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| American anti-tank rocket, entered service in 1963, with a range of 1 km. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Anti-Tank |
| Type | Anti-tank rocket |
| Manufacturer | Talley Industries |
| Service year | 1963 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 0.3 km â—‰ |
| Maximum speed | 1000 km/h â—‰ |
| Weight | 45,139 kg â—‰ |
| Warhead | 5.9 kg â—‰ |
| Length | 0.46 m â—‰ |
| Diameter | 84 mm â—‰ |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
| Range | 0.2 km â—‰ |
| Maximum speed | 720 km/h â—‰ |
| Weight | 45,139 kg â—‰ |
| Warhead | 1.0 kg â—‰ |
| Length | 0.51 m â—‰ |
| Diameter | 66 mm â—‰ |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | High Explosive Anti Tank |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has longer range, the M-136 AT4 or M-72 LAW?
The M-136 AT4 has a longer range at 0 km compared to the M-72 LAW's 0 km.
Which is faster, the M-136 AT4 or M-72 LAW?
The M-136 AT4 is faster with a maximum speed of 1000 km/h compared to the M-72 LAW's 720 km/h.
Which has a larger warhead, the M-136 AT4 or M-72 LAW?
The M-136 AT4 carries a larger warhead at 5 kg compared to the M-72 LAW's 1 kg.
Which is heavier, the M-136 AT4 or M-72 LAW?
Both the M-136 AT4 and M-72 LAW have the same weight of 45,139 kg.
Which is longer, the M-136 AT4 or M-72 LAW?
The M-72 LAW is longer at 0.51 meters compared to the M-136 AT4's 0.46 meters.
What guidance systems do the M-136 AT4 and M-72 LAW use?
The M-136 AT4 uses Unguided guidance while the M-72 LAW uses Unguided guidance.
Which entered service first, the M-136 AT4 or M-72 LAW?
The M-72 LAW entered service first in 1963, 24 years before the M-136 AT4 which entered service in 1987.