Aist vs Runnymede
The Aist and the Runnymede are both Amphibious vessel classes. The Runnymede displaces 850 tons — 2.8x the Aist's 303 tons. The Aist reaches 70 knots vs 14 knots for the Runnymede. Operational range is 120 nautical miles for the Aist vs 18,000 for the Runnymede. The Aist carries a crew of 15 vs 28 for the Runnymede. The Aist was produced in 20 units vs 12 for the Runnymede. The Aist was commissioned in 1975, 9 years before the Runnymede (1984).
| Ex-USSR amphibious landing craft, introduced in 1975, reaches speeds of 70 knots using gas turbine propulsion. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Air-cushioned landing craft |
| Manufacturer | Almaz Shipbuilding Company |
| Year introduced | 1975 |
| Number built | 20 units |
| Estimated unit price | NA |
| American minesweeper, introduced in 1984, propelled by two Ruston diesels producing 3,040 bhp. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Minesweeper |
| Manufacturer | Richards Dry Dock and Engineering Limited |
| Year introduced | 1984 |
| Number built | 12 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 303 tons ◉ |
| Maximum speed | 70.0 knots ◉ |
| Range | 120 nm at 50 knots ◉ |
| Length | 47.3 m ◉ |
| Beam | 17.8 m ◉ |
| Crew | 15 ◉ |
| Propulsion | 2 × 9,600 hp (7.2 MW) DT-4 Kuznetsov NK-12MV gas turbines driving 4 axial lift fans and 4 propeller units (4 × four-bladed variable-pitch propellers, 2 pusher, 2 tractor) |
| Armament |
|
| Displacement | 850 tons ◉ |
| Maximum speed | 14.0 knots ◉ |
| Range | 18,000 nm ◉ |
| Length | 47.0 m ◉ |
| Beam | 10.5 m ◉ |
| Crew | 28 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts, Ruston 6RKC diesels, 3,040 bhp (2,267 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Aist-class or Runnymede-class?
The Runnymede-class has greater displacement at 850 tons compared to the Aist-class's 303 tons.
Which is faster, the Aist-class or Runnymede-class?
The Aist-class is faster with a maximum speed of 70 knots compared to the Runnymede-class's 14 knots.
Which has longer range, the Aist-class or Runnymede-class?
The Runnymede-class has a longer range at 18,000 nautical miles compared to the Aist-class's 120 nautical miles.
Which is longer, the Aist-class or Runnymede-class?
The Aist-class is longer at 47.3 meters compared to the Runnymede-class's 47.0 meters.
How many crew members do the Aist-class and Runnymede-class have?
The Runnymede-class has a larger crew complement of 28 compared to the Aist-class's 15 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Aist-class or Runnymede-class?
The Aist-class has been built in greater numbers with 20 vessels compared to 12 vessels of the Runnymede-class.